Hvad er QR koder og hvad kan jeg bruge dem til

28. september 2011, skrevet af Jonas Lange

 

Bytelab

Hvad er QR koder?

QR står for Quick Respons (frit oversat til: hurtigt svar) og er de her små kvadratiske stregkoder, som vi efterhånden er begyndt at se i bybilledet. QR koderne er en type maskinkode, som kan aflæses og tolkes af forskellige enheder. Oftest er det dog nyere smartphones som er målet med QR koderne. Her får brugerne mulighed for at scanne en kode og få præsenteret en type indhold på sin smartphone. På den måde er QR koder med til at skabe en bro mellem den analoge kommunikation (generelt tryksager) og den mere digitale kommunikation - såsom hjemmeside, lydklip, videoklip osv. Koderne har egentligt eksisteret længe, idet de blev udviklet i 1994. De har i længere tid været populære i lande som Japan, men er nu ved at indtage Danmark i takt med den stigende udbredelse af smartphones, som kan scanne og afkode dem.

QR kode

Hvordan laver jeg QR koder?

Svaret er simpelt - men mulighederne flere. Svaret er, at du skal bruge en QR generator. Der findes en lang række gratis generators på nettet, hvor du har mulighed for at indtaste en URL, tekst, telefonnummer osv., hvorefter generatoren laver en QR kode, som afspejler dit budskab. Det kunne eksempelvis være hos qrstuff.com. Har du behov for at autogenere QR koder med meget forskelligt indhold vil det være fordelagtigt at købe licens til en QR generator. Ved at købe adgang til din egen generator får du mulighed for at skabe din egen automatiske proces, hvori der skabes QR koder.  Rent teknisk kan der eksempelvis bygges en webservice som sender data over til generatoren, hvorefter der returneres en QR-kode. Eksempelvis kan BarcodeLib.com benyttes til formålet.

Hvad bruger jeg QR koder til?

Det vil vi svare på med et eksempel. Vi har netop været involveret i et projekt hos home A/S, hvor vi har stået for logikken i at generere QR koderne automatisk til deres boligannoncer i avisen. Således mæglerne blot skal vælge til eller fra, hvorvidt de vil have koderne med i deres salgsannoncer. I den forbindelse er salgsskabelonerne også blevet optimeret til formålet.

Hos home har de for kort tid siden også lanceret deres nye koncept, boligvideo, som er en videopræsentation med tilhørende speak. Der blev taget den beslutning, at det skulle være disse videoer som skulle være indholdet, QR koden skulle pege på. Det betyder, at dem der scanner koderne bliver præsenteret for en video på deres telefon. Vi byggede i den forbindelse en webservice, som sender URL'en til videoen i gennem QR generatoren. Det hele implementerede vi ligeledes i mæglerens markedsføringsportal. Så nu vil QR koder være en del mæglerens salgsfremmende aktiviteter i avisen.

I forbindelse med projektet stødte vi endvidere på et par problemstillinger, som vi gerne vil dele med jer, hvis I selv skal i gang med et QR projekt:

  • Lange data-strenge giver store QR koder. Det betyder, at koden enten skal være større for at kunne læses eller pixelsene i koden skal gøres mindre. Vælger man at gøre pixelsene mindre kan man dog risikere, at telefonen ikke kan scanne koden. Vi anbefaler derfor at arbejde med korte data-strenge i QR koder. Brug eventuelt et redirect til at sende folk videre.
  • Vores QR generator returnerede et RGB-billede. Denne type billeder er ikke optimeret til tryk. Det betyder, at de i værste tilfælde ikke kan printes. Vær derfor opmærksom på, at QR koden måske skal konverteres til CMYK-farver inden det sendes til tryk Her er det også vigtigt at være opmærksom på, at specielt Key color (K) i CMYK kan være svær at ramme 100 %, hvilket kan ende med at gøre scanningen umulig. Dette skyldes at de fire farver i CMYK lægges på med hver deres trykplade, hvor der hos avisen (eller lignende) ofte gerne vil være en lille forskydning mellem de fire lag.

Slutteligt vil vi komme med en opfordring: Når du arbejder med QR koder, så HUSK at optimere indholdet til smartphones. Det hjælper INGENTING at man henviser folk til sin almindelige hjemmeside. Det giver en kedelig brugeroplevelse og i sidste ende risikerer man blot, at brugeren bliver irriteret over, at indholdet ikke passer til ens smartphone. Brug i stedet energi på at optimere indholdet, således brugeren bliver præsenteret for noget lækkert indhold, som passer til ens enhed. Lav et mobilt website eller lignende som tager sig godt ud på en smartphone. Det giver klart en bedre brugeroplevelse. Derudover er det også vigtigt, at brugeren bliver præsenteret for relevant indhold, når de har brugt energi på at scanne en QR kode.

Vi har i øvrigt netop lanceret vores mobile website, som du kan finde ved at scanne QR koden nedenfor.

QR kode m.bytelab.dk