
Martin er uddannet datalog fra Aalborg Universitet i 2009, og efter et kort besøg i hæren fandt han vej til Bytelab i sommeren 2010. Som et led i Martins uddannelse arbejdede han et år med at udvikle og drive egen virksomhed, hvilket har resulteret i en grundlæggende forretningsforståelse, som han kan kombinere med sin tekniske kunnen.
Hos Bytelab ynder Martin at fordybe sig i vores systemer og den bagvedliggende forretningslogik - det er bl.a. Martin, der står for at optimere produktionen i PDF DIRECTOR. Her er det særligt de tekniske finesser i .NET, som interesserer ham. Når Martin kombinerer sin tekniske ekspertise med sin serviceorienterede venlighed, oplever vores kunder altid en effektiv, hjælpende hånd.
Når Martin ikke er dybt begravet i .NET, gør han, hvad han kan for at holde sig i form i det lokale motionscenter. Siden han i 2010 deltog i IT-run, har Martin været bidt af en gal løber, derfor er han frontfigur i vores løbeklub, men det afholder ham ikke fra at tage en rask løbetur i den lokale skov også. For nylig har Martin anskaffet sig en mini-helikopter, som han er i færd med at optimere, så den kan flyve af sig selv ved hjælp af kunstig intelligens.